Futbola kluba RFS un ģenerāldirektora M.Verpakovska atbilde uz FK “Jelgava” prezidenta Māra Peilāna publisko vēstuli.

15:17 28. augusts, 2019

Augsti godātais Peilāna kungs!

Es personīgi un mēs - RFS futbola klubs, ar interesi izlasījām Jūsu interviju www.Sportacentrs. com. Publikācija nenoliedzami bija interesanta un spilgta, kas protams pievērsa uzmanību daudzām mūsdienu futbola sabiedrības aktuālām problēmām, bet tajā pašā laikā, es vēlētos tomēr atsevišķas tēmas nokomentēt un no savas puses palabot, kā arī ņemot vērā to, ka Jūs daudzreiz pieminējāt RFS klubu, uzskatu par nepieciešamu paust savu viedokli par tēmām un jautājumiem, kas tiešā veidā aktuālas mums vai arī tiek saistītas ar mums.

 Vēlos sākt ar to, ka Jūs, tāpat kā visi pārējie kluba vadītāji, vairākas reizes esat personīgi aicināts uz kopīgu diskusiju par visām šīm tēmām, kā arī par aktuālo “leģionāru” jautājumu. Šie ielūgumi tika sūtīti iepriekš un laicīgi, kā rezultātā gandrīz visas ieinteresētās virslīgas klubu augstākās amatpersonas (ieskaitot mūsu vadītājus) bija klāt un vairākkārt klātienē piedalījās šo diezgan akūto jautājumu apspriešanā. Ņemot vērā, ka ir bijušas vairākas kopīgas sanāksmes, un, pieļauju, ka, ja Jums šīs aktualitātes tiešām būtu bijušas tik ļoti nozīmīgas un aktuālas, tad Jūs būtu atradis laiku, lai kopīgi ar pārējiem varētu klātienē piedalīties diskusijā un arīdzan paust savu viedokli, nevis šobrīd to darīt publiski - demonstrējot pamatīgu pārmetumu devu!

 Diemžēl fakts, ka divās pēdējās Virslīgas sanāksmēs notikušais Jums ir zināms no citu cilvēku atstāstītā, ir novedis pie tā, ka daudz kas no Jūsu teiktā vienkārši neatbilst patiesībai. Kā piemēram tas, ka 10% no ieņēmumiem, kas iegūti no atsevišķu klubu dalības Eirokausu izcīņā nav paredzēts plānot tērēt LFV popularizēšanai, bet pirmām kārtām būtu paredzēts izmantot infrastruktūras uzlabošanai Virslīgas klubiem, kuriem tas ir visvairāk vajadzīgs, un Solidaritymaksājumus tiek piedāvāts dalīt nevis uz desmit Virslīgas klubiem, bet daļēji uz 1.līgas klubiem, un pārējos līdzekļus tikai uz tiem klubiem, kuri nebūtu tikuši uz Eiropas sacensībām. Šī nauda ļautu klubiem, kuri aizvadījuši neveiksmīgu sezonu, kaut daļēji to finansiāli kompensēt uz to klubu rēķina, kuriem iepriekšējā gadā ir veicies labāk. Neapšaubāmi, arī šis priekšlikums noteikti ir vispusīgi jāapspriež, bet tad sāksim kaut vai ar to, ka pareizi aprakstīsim faktiskos apstākļus un pareizi formulēsim jautājumu.

 Savā intervijā Jūs lielu uzmanību esat pievērsis bērnu un jauniešu futbola attīstībai, it īpaši uzsverot faktu, ka FK Jelgava ir sava akadēmija, bet tajā pašā laikā citiem Virslīgas klubiem, tai skaitā mūsu klubam – tādas nav. Peilāna kungs, mēs, neapšaubāmi, augstu vērtējam faktu, ka Jūs ieguldāt spēkus, līdzekļus un enerģiju savas akadēmijas attīstībā, tas patiešām izraisa cieņu. Cita lieta, ka tas, ko Jūs paužat par mūsu akadēmiju,  ir nekorekti. Droši vien te nav īstā vieta mērīties  “ieguldījumiem” bērnu futbolā, kaut gan uzdrošināmies domāt, ka pēdējos četros gados tie nerunā Jums par labu,  un sevišķi dīvaina šķiet Jūsu vēlēšanās mērīties ar akadēmijas juridisko statusu, runājot par to,  ka RFS akadēmija nepieder klubam, bet gan pašvaldībai. Jā, patiešām, RFS futbola akadēmija nepieder mums, bet tas neliedz mums uzskatīt to par savējo!

Tas netraucē mums tajā ieguldīt visai nopietnus resursus, nenoliedzami arī finansiālus, netraucē sūtīt mūsu jauniešus uz prestižiem turnīriem un gādāt par to, lai mūsu treneri tiktu pienācīgi novērtēti. Juridiskais statuss mums neliedz iegādāties mūsu jaunajiem spēlētājiem spēļu un treniņu formas tērpus, netraucē ieguldīt naudu infrastruktūrā un netraucē palīdzēt attīstīt akadēmiju tā, lai tās absolventi būtu cienīgi aizstāvēt mūsu nacionālo izlašu krāsas. Tieši tādēļ mums šķiet dīvaini Jūsu vārdi par to, ka Jūsu  paveiktais darbs apriori ir svarīgāks, kvalitatīvāks un Latvijas futbolam vērtīgāks.

 Savā intervijā Jūs ļoti interesējāties par izlašu spēlētājiem, tai skaitā par RFS jauniešiem. Sāksim ar nacionālo izlasi - mēs neapšaubāmi lepojamies ar tiem RFS spēlētājiem, kuri pārstāv mūsu izlasi starptautiskajā arēnā, bet nevaram Jums nepiekrist, daudzējādā ziņā izlases spēlētāju esamība klubā -  tā ir naudas funkcija. Bet Jūsu jautājums skanēja tā: "cik spēlētāju RFS klubs ir sagatavojis izlasei, kaut vienu ir sagatavojis?”  Informējam Jūs, ka šajos īsajos  trīsarpus gados, kamēr mēs pastāvam  (un te patiešām mēs esam spiesti atvainoties par tik īsu pastāvēšanas vēsturi), izlasē no mūsu kluba (un attiecīgi mēs vismaz esam pielikuši roku šo spēlētāju sagatavošanai izlasei) debitēja Vjačeslavs Isajevs, Roberts Uldriķis un Аleksandrs Solovjovs.  Grūti spriest, vai tas ir daudz vai maz, bet mums tas ir iemesls lepoties un būt gandarītiem par savu darbu!

Kas attiecas uz mūsu spēlētāju pārstāvniecību izlasēs, tad te nu salīdzinājums  nerunā par labu FK Jelgava. Pat ja nerunājam tikai par nacionālās izlases spēlētājiem, jo arīdzan U21 izlasē un U19 izlasē ir vairāk mūsu akadēmijas un mūsu kluba, nevis FK Jelgava audzēkņu. Turklāt, atkārtosim, pašu jautājumu “kurš dara vairāk Latvijas futbola labā“ uzskatām par absolūti nepamatotu un nekorektu salīdzināšanu. Uzdrošināmies domāt, ka mūsu klubi, kuri sasniedz augstus rezultātus starptautiskajā arēnā, ar to arī paaugstina mūsu valstī interesi par futbolu, tādējādi aicinot tribīnēs vairāk līdzjutējus, aicinot jaunos futbolistus apmeklēt futbola nodarbības - šie visi faktori nebūt nesniedz mūsu futbolam mazāk nekā tie, kuri par savu galveno prioritāti uzskata tikai un vienīgi jauno futbolistu turpmāko audzināšanu.

Un visbeidzot – pievērsīšos leģionāru limita jautājumam. Man ir grūti izvērtēt, vai Jūsu pārliecība ir pamatota, jo Jūsuprāt tā saistīta ar to, ka jaunā limita priekšlikums vajadzīgs tādēļ, lai samazinātu vietējo spēlētāju algas (šāds arguments ir maigi sakot virspusējs un acīmredzami Jums radies dēļ nekorekti pārstāstītas informācijas no Jūsu pilnvarotajām personām klātienē pārstāvēt Virslīgas klubu kopsapulcēs), tomēr šis algu faktors nekad nav bijis prioritārs, pat ne sekundārs – jaunajam limita priekšlikumam 8-3 ir ļoti daudz un dažādu citu iemeslu un argumentu, lai mainītu esošo limitu. Un fakts, ka mums ir 134. vieta FIFA rangā, jau pašā pamatā saka mums priekšā, ka kaut ko ir nepieciešams mainīt, un, protams, tā ir tēma atsevišķai diskusijai pie apaļā galda!

 Pat, ja aizmirstam par kaislībām ap klubiem un koncentrējamies uz mūsu nacionālo izlasi, tad grūti ir apstrīdēt faktu, ka konkurences neesamība, ņemot vērā lielo skaitu “garantēto” spēlētāju vietu Virslīgas komandās, noved pie tā, ka daudzi vietējie spēlētāji pazemina prasības pret sevi un apstājas izaugsmē! Protams, turpmāk, kad spēlētājs iekļūst izlasē un nonāk saskarsmē ar citu konkurences līmeni, panākumu iespējas būtiski krītas, tā kā spēlētāji nav pieraduši pie tāda līmeņa futbola. Bet - pat nospēlēt uz vēlēšanās un pašatdeves rēķina ir nepietiekami, jo atdot savus spēkus par 100%, kad treniņos pietika tikai ar 80 % - ir praktiski neiespējami. Ir vērts atgādināt, ka priekšlikums izmainīt limitu 8-3, ietver sevī arī Virslīgas klubu pienākumu iekļaut spēles pieteikumā minimāli 2 spēlētājus U21, kas uzliktu par pienākumu klubiem, kuri vēlas mazāk audzināt jaunos spēlētājus, tomēr pievērst šai lietai noteiktu daudzumu uzmanības.

 Godātais Peilāna kungs, ja Jūs esat patiesi ieinteresēts šajos jautājumos, tad pacentieties atrast laiku un apmeklējiet vismaz vienu Virslīgas sanāksmi, uz kuru Jūs tikāt aicināts vairākkārt – tieši tā ir vieta, kur var mierīgi un konstruktīvi apspriest šo un citus jautājumus, izteikt savu viedokli un pacensties pārliecināt citus. Tajā pašā laikā ir vēlams neaizmirst, ka LFV viedoklim, kuram piekrīt arī Krivuņeca kungs, kuru Jūs nepamatoti apvainojāt saistībā ar visām Virslīgas likstām, ir ne vairāk kā konsultatīvs raksturs, gala lēmumu pieņems LFF vadība. Cita lieta, ja Jūsu intervija ir sākums priekšvēlēšanu drudzim 2020… Tādā gadījumā – veiksmi Jums!

Mūsu futbola jomā patiesi ir daudz problēmu, kurām nepieciešams risinājums. Taču tās ir iespējams risināt tikai ar dialoga palīdzību, kopīgā apspriedē ar citiem dalībniekiem, bet nevis neizprotamu demonstratīvu nevēlēšanos tādās piedalīties un attiecīgi arī tendenciozi nepamatota publiska viedokļa paušanu!

 

Patiesā cieņā
Māris Verpakovskis
Futbola klubs RFS

Citi raksti