"Ja es spēju saglabāt mieru dažādās situācijās, tad es varu paveikt lielas lietas."

21:47 4. jūnijs, 2018

Pastāsti par pašu sākumu, par pirmo treniņu, pirmo treneri, par to, kā sākās Tavas futbolista gaitas?

Sāku spēlēt Skonto hallē, kad vēl nebija sintētika, bet kaut kas līdzīgs gumijai. Tas bija septiņu gadu vecumā. Pirmais treneris bija Andrejs Gluščuks. Tas bija 2004. gadā. Vecāki gribēja mani sūtīt uz treniņiem jau agrāk, bet nevarēja atrast piemērotu vietu. Skonto tajos laikos bija līderpozīcijās un mans tēvs pazina Skonto fizioterapeitu Aleksandru Jurovski. Viņš arī ieteica pievienoties Skonto.

2004. gads sakrita ar mūsu lielākajiem panākumiem futbola laukumos. Vai varam teikt, ka tas bija EURO2004 iespaidā?

Nē, noteikti ne tāpēc kļuvu par futbolistu. Man tas interesēja jau pirms tam.

Tad varam uzskatīt, ka Tevi futbolā ievirzīja vecāki?

Var teikt arī tā, bet jau bērnudārzā man ļoti patika spēlēt futbolu un par to arī tika informēti mani vecāki. Pats par sevi saprotams, ka viņi nolēma mani sūtīt uz futbola skolu

Vai ir vēl kāds sporta veids, kas Tevi aizrauj?

Ja runājam par skatīšanos, tad es dodu priekšroku futbolam un tramplīnlēkšanai. Pats nodarbojos ar daudzām lietām, bet, piemēram, kērlingu es tiešām nespēju saprast. Ārpus futbola brīvos brīžos visbiežāk mani varētu redzēt volejbola laukumā pludmalē, spēlējot ar draugiem.

Kuru treneri var uzskatīt par nozīmīgāko Tavā karjerā līdz šim? Kāpēc?

Nezinu, vai varu kādu īpaši atzīmēt, jo visi manā karjerā kaut ko ir devuši, bet, ja jāatzīmē, tad tie būtu Vladimirs Beškarevs, kurš deva iespēju spēlēt ar gadu vecākiem puišiem. Viņš man ticēja un joprojām, kad satiekamies, mums ir daudz par ko runāt. Vēl atzīmēšu Tamazu Pertiju, jo pie viņa sāku savu profesionālo karjeru. Viņš deva man iespēju un ticēja man, nenogurdinoši atgādinot man, ka daudz ko spēju paveikt laukumā, jo spēlēju ar sirdi. Tāpat arī vēlos pateikt paldies Viktoram Morozam, kurš pēc karjeras beigām strādāja ar jauniešiem, kuri bija Skonto sistēmā. Karjeras sākumā spēlēju viņa pozīcijā par centra pussargu un viņš man deva lieliskus padomus kā rīkoties konkrētās situācijās.

Kādās vēl pozīcijās esi spēlējis? Kur juties visērtāk?

Šķiet, ka profesionālās karjeras laikā neesmu spēlējis tikai vārtos un uzbrukuma smailē. Bet par malējo aizsargu es spēlēju jau kopš bērnības. Dažreiz gan mani lika arī centra aizsarga pozīcijā, kad treneriem vajadzēja pārliecību par rezultāta nosargāšanu.

Kā nonāci FK Jelgava un pēc tam RFS?

Man ļoti negribējās aiziet no Skonto, bet viņiem bija problēmas un sapratu, ka, lai nekaitētu savai karjerai, man ir jāiet prom. Caur manu aģentu mani uzrunāja FK Jelgava treneris Astafjevs un tā arī nonācu Jelgavā. Vēlāk man bija neliels konflikts ar FK Jelgava treneri Širmeli un tāpēc aicināju aģentu meklēt jaunu darbavietu. Bija divi varianti – Riga FC un RFS. Es izvēlējos RFS, jo šeit jau bija vairāki spēlētāji ar kuriem spēlēju kopā iepriekš Skonto rindās un nodomāju, ka šeit būtu vieglāk iejusties.

Tu esi viens no tiem retajiem, kas ir RFS kopš pirmajām spēlēm virslīgā. Kā ir mainījusies komanda, klubs?

Tieši komanda ir kļuvusi par vienu veselu kolektīvu. Mēs nestrīdamies un laukumā viens otram palīdzam. Arī klubs aug un es pat teiktu, ka tas ir visstraujāk augošais klubs Latvijā.

Kur pavadīji savu bērnību?

Es visu mūžu esmu dzīvojis Ķengragā un jau no bērna kājas pie pirmās iespējas pagalmā dzenāju bumbu.

Treniņi mums ir Teikā un Arkādijā. Daudzi brauc uz treniņiem ar dažnedažādiem auto, bet Tevi vienmēr redzu nākot kājām. Kāpēc?

Es braucu ar autobusiem. Tas ir pietiekami ātri un ērti. Kad biju jaunāks, tad mēdzu braukt uz treniņiem arī ar velosipēdu. Tuvākajā laikā gan plānoju nokārtot vadītāja apliecību un tad arī braukšu ar auto.

Esi kādreiz nokavējis treniņu? Kādi bija soda mēri?

Treniņus es cenšos nekavēt, bet vienu reizi atceros, kad aizgulējos. Treniņš gan vēl nebija sācies, bet komandas kopā savākšanās laiku gan nokavēju par 5-10 minūtēm. Tā kā tā bija viena atsevišķa reize, tad sods gan nesekoja

Iepriekš pieminēji aģentu, kas ir Tavs aģents?

Maksims Usanovs. Strādāju ar viņu divus gadus. Viņš centās man atrast variantu ārzemēs, bet jāatzīst, ka pašlaik vispār nedomāju par aģentu un viņa darbu. Es koncentrējos tikai spēlēšanai RFS. Patiesību sakot, es šeit jūtos tik labi, ka pat, ja man tiks piedāvāts kāds variants ārzemēs, vajadzēs krietni apdomāt, vai tas ir labākais variants manai karjerai.

Kā notiek šī satikšanās starp spēlētājiem un aģentiem? Kurš kuru uzrunā?

Tas notiek dažādos veidos, bet, manuprāt, labāk, ja aģents atrod spēlētāju. Aģentam ir jātic savam spēlētājam, tajā pašā laikā, lai cik labs arī nebūtu aģents, ja spēlētājs slikti spēlēs, viņš neko nevarēs izdarīt. Kad spēlēju Skonto, Maksims man piedāvāja dažus variantus uz kurieni pārcelties, es izvēlējos FK Jelgavu un tā arī uzsākām sadarbību.

Tagad mums ir jauns treneris, jauna komanda. Kā ir mainījusies atmosfēra?

Tagad arī tie, kas sēž uz rezervistu soliņa aktīvi atbalsta un pārdzīvo par komandu ne mazāk, kā esot uz laukuma. Un tas ļoti palīdz, tāpat kā līdzjutēju atbalsts. Es pats iepriekšējā sezonā pāris spēlēs, biju neapmierināts ar trenera lēmumu mani atstāt rezervē, bet tad es nomierinājos, izvērtēju savas pieļautās kļūdas un tieši tas arī man palīdzēja nonākt tur, kur esmu tagad.

Tev tāda netipiska aizraušanās - programmēšana. Cik daudz laika tam velti?

Šobrīd ļoti daudz laika paņem futbols un sevis pilnveidošana tajā jomā, tāpēc programmēšanai pašlaik atliek pavisam maz laika. Tās lietas, kuras gribēju uzzināt, es uzzināju un esmu sapratis, ka ir arī citas jomas, kurās vēlos sevi attīstīt. Domāju, ka nākamgad es varētu uzsākt mācības saistībā ar ekonomiku.

Tu varētu atrast darbu kā programmētājs?

Lai atrastu darbu nav vajadzīga pat izglītība. Domāju, ka vajadzības gadījumā, nedaudz pamācoties, es noteikti varētu dabūt darbu. Līdz šim es vairāk esmu specializējies tieši mājas lapu izstrādē.

Esi skatījies Transfermarket? Zini savu vērtību?

Šķiet, ka sākot spēlēt RFS, tur bija kaut kas ap 75000EUR, bet es tam nepievēršu lielu uzmanību un nedomāju, ka tam ir kaut kāda nozīme

Tu esi nospēlējis arī 17 spēles u21 izlasē. Varbūt vari atsaukt atmiņā kādu spilgtu epizodi saistībā ar izlasi?

Jebkuram Latvijas futbolistam spēles pret tādām izlasēm kā Nīderlande un Anglija ir liels notikums. Tu redzi kā spēlē pasaules varenie un, lai gan zaudējām abās spēlēs, Tu vari izvērtēt savus plusus un mīnusus un saprast kurā virzienā strādāt.

Kurš ir tāds skaļākais uzvārds, pret kuru spēlēts?

Angļiem bija daudz labu spēlētāju, bet šķiet, ka vispazīstamākais varētu būt Trent Alexander-Arnold, kurš pavisam nesen Liverpool sastāvā spēlēja Čempionu līgas finālā.

Vai šie spēlētāji ir kā no citas planētas, vai tomēr pret viņiem var cīnīties?

Viņi ātrāk domā, labāk redz laukumu un taktiski ir labāk sagatavoti, bet es domāju, ka, ja mūsu spēlētāji tiktu labos klubos un strādātu tikpat daudz, viņi noteikti spētu sasniegt to līmeni un varbūt pat apsteigt viņus.

Skaļākos uzvārdus noskaidrojām, bet pret kuru spēlētāju spēlēt bija visgrūtāk?

Man visgrūtāk bija spēlēt pret Sheyi Ojo, kurš spēlē Fulham. Viņš ir ļoti ātrs, apveltīts ar labu driblu un nekad nebaidās spēlēt viens pret vienu. Tāpat arī Demarai Gray no Leicester City. Lai gan viņš pret mums guva vārtus, Ojo tomēr šķita nedaudz spēcīgāks.

Un pret kuru visgrūtāk spēlēt no Latvijas čempionāta?

Vienīgais, pret kuru gribas atstāt lielāku atstarpi, lai saprastu, ko viņš darīs, ir Artūrs Karašausks. Vēl arī, ja Aleksejs Višņakovs ir uzņēmis ātrumu, tad var gadīties, ka viņa kustībām ir grūti izsekot, bet vairāk gan nebūs neviena spēlētāja, pret kuru būtu pamats satraukumam.

Kurš no RFS ir stiprākais spēlē viens pret vienu?

Kad vēl bija Hvoiņickis ar mums, tad ar viņu bija ļoti grūti, jo viņam ir ļoti bagātīgs apvešanas manevru klāsts. No pašlaik komandā esošajiem spēlētājiem visbīstamākie ir Beka Vachiberadze un Lasha Shergelashvili. Viņi ir ļoti tehniski un ātri, labi darbojas ar kreiso kāju, labi strādā ar korpusu. Varbūt viņi neapspēlēs trīs, vai četrus spēlētājus, bet vienu vai divus noteikti.

Iepriekšējā sezonā spēlēji mazāk kā gribētos, tagad pirmajā aplī esi nospēlējis tikpat, cik pagājušajā sezonā kopā. Jūti, ka esi progresējis?

Pagājušās sezonas pieredzi ar sēdēšanu rezervē deva man papildus motivāciju strādāt vēl vairāk, lai kas tāds vairs neatkārtotos. Šī pieredze man ļāva ļoti izaugt kā spēlētājām.

Ko nozīmē strādāt vairāk?

Vairāk strādāju sporta zālē, ar savu korpusu, kājām, lai kļūtu stiprāks. Bet pats būtiskākais ir mentālais darbs ar sevi. Es visu laiku pēc treniņa analizēju, ko darīt labāk. Un šis mentālais darbs arī visvairāk man palīdz, jo apzinos, ka, ja es spēju saglabāt mieru dažādās situācijās, tad es varu paveikt lielas lietas.

Vairāki Tavi komandas biedri norādījuši, ka, ja notiek kaut kas smieklīgs, tad diezgan droši, ka tas gadās ar Tevi. Vari mums kaut ko par šiem gadījumiem atklāt?

Mūsu trenerim ir interesants treniņu stils. Mums ir tādas sapulces, kuras netaisa neviens cits treneris ar kuru esmu strādājis un viņš mums liek stāstīt par dažādiem vēstures atgadījumiem. Tad arī mums ne reizi vien sanāk kādas smieklīgas epizodes. Tas arī palīdz komandai justies brīvāk vienam ar otru. Sīkāk gan nestāstīšu, tas lai paliek komandas iekšienē.

Kurš uzvarēs Pasaules kausā?

Es ļoti gribētu, lai uzvar Argentīna, bet, ja man būtu jāprognozē, tad es uzskatu, ka Brazīlijai ir ļoti spēcīga izlase un viņi varētu uzvarēt.

Tavs mīļākais klubs esot FC Barcelona. Pēdējā laikā gan Eiropā spīd citi klubi un vairāki spēlētāji ir pametuši klubu, tagad aiziet arī Iniesta. Ja vēl aiziet Messi? Ko tad? Joprojām par FC Barcelona?

Jā, protams. Man patīk tieši tas spēles stils un tas nemainīsies arī, ja tiks mainīti spēlētāji. Arī līdzjutējiem patīk šāds futbols. Un tieši FC Barcelona ieviesa mūsdienās tik populāro spēles stilu. Uzbrūkošu, ar lielu bumbas kontroli. Un tieši šādu stilu arī daudz citi klubi tagad cenšas ieviest pie sevis.

Kurš ir Tavs elks?

Dani Alvess. Viņš ir viens no labākajiem malējiem aizsargiem. Viņš ir uzbrūkošs, labi darbojas ar bumbu, tajā pašā laikā spēlē cieši un ir ļoti ātrs. Pret viņu ļoti grūti klājas pat Cristiano Ronaldo. Tāpat arī Alvess ir apveltīts ar ļoti labu piespēli un, kad viņš spēlēja, kopā ar Messi, Busketss un Xavi, tad viņiem bumbu atņemt bija praktiski neiespējami.

Dani Alvess, Tev visvairāk simpatizē, tāpēc, ka spēlē Tavā pozīcijā, vai viņš vienkārši ir vislabākais?

Tas ir tāpēc, ka viņš spēlē manā pozīcijā. Es nemitīgi vēroju viņa spēli un man tā ļoti patīk.

Kurš ir vislabākais spēlētājs pasaulē?

Manuprāt labākais ir Messi. Viņš gan gūst vārtus, gan var atdot piespēli. Ronaldo ir tipisks uzbrucējs, vārtu guvējs un ar laiku viņam to izdarīt kļūst arvien grūtāk. Messi piekopj tādu spēles stilu, ka pat kļūstot vecākam, tas netraucē viņam rādīt skaistu futbolu. Viņš spēlē gudrāku futbolu, ir ļoti tehnisks un labi redz laukumu.

Tava favorītlīga?

Man visvairāk simpatizē Spānijas līga. Kopumā gan varbūt nedaudz spēcīgāka varētu būt Anglijas Premjerlīga.

 

 

 

Citi raksti