Virslīga un līdzjutēji!

08:51 23. septembris, 2017

Futbolā vērtēšana, salīdzināšana un sasniegtā apzināšana notiek nemitīgi. Arī mūsu pašu Synottip futbola Virslīgas klubi nav izņēmums. Ne jau velti trīs no septiņiem klubiem sezonas laikā ir nomainījuši treneri. Kāds pat to darīja vairākkārt. Šoreiz vēlos izvērtēt virslīgas un atsevišķu klubu sasniegumus līdzjutēju piesaistīšanā salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Skaidrs, ka, sezonai vēl ritot, noteikti vēl būs izmaiņas, un atsevišķu klubu apmeklētībā pat diezgan ievērojamas. Tam ir vairāki priekšnoteikumi, bet par to vēlāk.

Pirms ķeramies pie pašiem skaitļiem, atļaušos atgādināt, ka šis raksts nepretendē uz vienu un pašu pareizo patiesību un nebūs nekāds brīnums, ja Tavs viedoklis atšķirsies no rakstā minētā, bet skaitļi nemelo. Šīs sezonas datiem izmantoju online.lff.lv pieejamo informāciju, bet iepriekšējās sezonas dati ņemti no Synottip Virslīgas 2016 Latvijas Futbola gadagrāmatas. Par protokolos atzīmēto un attiecīgi online.lff.lv publicētās informācijas precizitāti gan nevaram būt pilnīgi droši, bet precīzākas informācijas mums nav. Precīzāk – šis ir vienīgais pieejamais informācijas avots.

Visi secinājumi tiks balstīti uz trim nelielām tabulām ar mājas, izbraukuma un kopējo apmeklējumu. Klubiem vissvarīgākais noteikti ir mājas spēļu apmeklējums, tādēļ ar to arī sāksim.

 

Vidējais mājas spēļu apmeklējums

2017

2016

Izmaiņas

FK Spartaks Jūrmala

255

248

3%

FK Liepāja/Mogo

865

876

-1%

FK Ventspils

475

379

25%

Riga FC

511

336

52%

RFS

439

292

50%

FK Metta/Latvijas Universitāte

248

255

-3%

FK Jelgava

507

521

-3%

 

Augstāk esošajā tabulā redzam, ka būtiskas apmeklētāju skaita izmaiņas bijušas trim klubiem. Un, kas patīkami, tad visiem novērojams visnotaļ būtisks pieaugums. Īpaši izceļas RFS un Riga FC. Visticamāk tas saistāms ar to, ka klubi ir jauni un līdzjutēju bāze vēl tikai veidojas un patiesos tā apmērus varēsim redzēt turpmākajās sezonās. Bez šaubām nevar noniecināt arī abu klubu darbu ar līdzjutējiem gan sociālajos tīklos, gan rīkojot dažādus pasākumus. Taisnības labad gan jāsaka, ka sezonas beigās virslīgā novērojams apmeklējuma kritums, kas noteikti saistāms ar laikapstākļu pasliktināšanos. Latvijā vēl nav nostiprinājusies līdzi jušanas kultūra un to ietekmē ne tikai laika apstākļi, bet arī paralēli notiekošie pasākumi.

Vidējais izbraukuma spēļu apmeklējums

FK Spartaks Jūrmala

419

FK Liepāja/Mogo

325

FK Ventspils

538

Riga FC

518

RFS

718

FK Metta/Latvijas Universitāte

449

FK Jelgava

375

Nākamā tabula, iespējams, ir visneobjektīvākā, kur pašiem klubiem ir maz iespēju ko mainīt, turklāt pašlaik, kamēr vēl nav nospēlēta pilna sezona, ļoti daudz ko ietekmē vai ir bijusi spēle ar turnīra apmeklējuma neapšaubāmo līderi FK Liepāja/Mogo. Attiecīgi FK Ventspils, FK Metta/Latvijas Universitāte un FK Jelgava rezultāti noteikti uzlabosies. Arī šajā tabulā ir izcilnieki un atkal tie ir RFS, Riga FC un FK Ventspils. Interesanti, ka šajā “nominācijā” negaidīti pārliecinošs līderis ir RFS. Vai tas nozīmē, ka RFS ir visinteresantākais pretinieks? Vai varbūt RFS komandu pavada būtisks līdzjutēju pulks? Gan jau, ka no visa pa druskai, bet būtisku pienesumu šiem skaitļiem nesa arī līdzjutējiem bagātāko otrās un trešās vietas spēles Skonto stadionā pret Riga FC un Liepājā attiecīgi 1450 un 1147 skatītāji. Īpaši jāizceļ spēle Skonto stadionā, kur mājinieki, veiksmīgi izmantoja Rīgā notiekošās CSIT Pasaules Strādājošo un Amatieru sporta spēļu 2017 norisi un ārvalstu viesu skaits bija ievērojams.

Kopējais apmeklējums

Spēles

Kopā

Vidēji

FK Spartaks Jūrmala

18

6231

346

FK Liepāja/Mogo

19

11031

581

FK Ventspils

19

9596

505

Riga FC

19

9784

515

RFS

18

10135

563

FK Metta/Latvijas Universitāte

19

6517

343

FK Jelgava

18

7938

441

Visbeidzot arī absolūtie skaitļi. Daudz vai maz, to spriediet paši, bet skaidri redzams, ka pašreizējā situācija ar vidēji gandrīz 500 skatītājiem uz spēli arī ir reālā situācija Latvijā. Jāņem vērā, ka daudz ko ietekmē arī stadioni un spēles laiks. Cik daudz skatītājus mēs varam gribēt, ja spēle starp RFS un FK Jelgava notiek darbadienā plkst. 17:30 Kauguros? Šeit gan, visticamāk, būtu nevietā mest akmeņus tikai organizatoru dārziņā. Tā ir visas Latvijas un Latvijas futbola problēma – reālu sporta bāžu neesamība. Šī problēma ir īpaši aktuāla, pirms vēl klubi ir pārgājuši uz dabīgajiem laukumiem. Jāņem vērā arī, ka daži stadioni, laukumi, nemaz nevar uzņemt lielas ļaužu masas. RFS mājas spēlēs skatītāji regulāri ir spiesti stāvēt kājās. Nemaz nerunājot par FK Metta/Latvijas Universitāte mājas spēlēm. Grūti gan pateikt, vai šis potenciālais vietu trūkums reāli kādu arī attur no došanās uz stadionu. Jebkurā gadījumā, ja vēlamies turpināt izaugsmi, neiztiksim arī bez ieguldījumiem infrastruktūrā. Pirms beigu secinājumiem gribēju atzīmēt, ka visapmeklētākā spēle šajā sezonā bija spēle Liepājā, kad mājinieki uzņēma FK Ventspils. Svētdienā plkst. 19:00 uz 18. jūnija spēli ieradās 2084 skatītāji. Vai tie ir Virslīgas iespēju griesti? Noteikti nē! Ko tad mēs no tā varam izsecināt.

1.Latvijā joprojām nav izveidojusies līdz jušanas kultūra, kas nozīmē, ka klubiem ir smagi jāstrādā un jācīnās par katru līdzjutēju.

2.Futbola Virslīgas spēļu apmeklēšana joprojām nav sabiedrības pirmā izvēle – biedrībai Latvijas futbola Virslīgai un LFF jāstrādā pie futbola tēla nostiprināšanas. Iespējams, ka palīdzētu arī izlašu snieguma uzlabošanās.

3. Ja grib, tad var! Līdzjutēju skaita pieaugums ir iespējams.

4. Infrastruktūra, infrastruktūra, infrastruktūra!

5. Spēļu grafika veiksmīga pārplānošana var būtiski ietekmēt arī skatītāju skaitu. Līdzjutēju visapmeklētākās spēles ir brīvdienu vakaros.

 

Citi raksti